Ամունդի-Ակբան առաջին ուղղակի ներդրումն է կատարել հայաստանյան բաժնետոմսերում
20 հոկտեմբերի, 2023 թ, Երևան․ «Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» ՓԲ ընկերությունն իր կառավարման ներքո գտնվող Հավասարակշռված և Պահպանողական կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի ակտիվներից խոշոր  ներդրում է կատարել Տելեկոմ Արմենիա ԲԲ ընկերության բաժնետոմսերում՝  առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման միջոցով։
Ընկերության ներդրումը կազմում է տեղաբաշխվող բաժնետոմսերի ընդհանուր ծավալի 20%-ը, որը համարժեք է 1 միլիարդ 648 միլիոն ՀՀ դրամին։
Սա նախադեպ է հայաստանյան կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի շուրջ տասնամյա գործունեության մեջ, երբ ֆոնդերի միջոցներից ուղղակի ներդրում է կատարվում տնտեսության իրական հատվածում՝ ձեռք բերելով հայկական ընկերության բաժնետոմսեր։
«Ամունդի-Ակբայի կողմից իրականացրած ներդրումը ոչ միայն մեծացնում է կենսաթոշակային ֆոնդերի ներդրումների դիվերսիֆիկացիան, այլև հնարավորություն է ընձեռում Հավասարակշռված և Պահպանողական ֆոնդերի շահառուներին դառնալ Տելեկոմ Արմենիա ԲԲ ընկերության անուղղակի բաժնետեր՝ օգտվելով վերջինիս զարգացման հեռանկարներից։ Այս քայլով Տելեկոմ Արմենիա ԲԲԸ-ն նպաստում է կապիտալի շուկայի զարգացմանը և կարող է լավ օրինակ հանդիսանալ այլ ընկերությունների համար»,- նշել է Ամունդի-Ակբայի գործադիր տնօրեն Ժան Մազեջյանը։
Բարձր գնահատելով Ամունդի-Ակբայի ներդրումը հայկական ընկերությունում՝ Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը նշել է «Ամունդի-Ակբայի այս քայլով ֆոնդի մոտ 400 հազար շահառու անուղղակի կերպով դառնում է մեր ընկերության բաժնետեր։ Նման խոշոր միջազգային ֆինանսական կառույցի ներդրումը ցուցիչ է, որ մենք շարժվում ենք ճիշտ ուղեգծով և մեր երկարաժամկետ ռազմավարական ծրագրերը մշակված են տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանը համապատասխան։ Շնորհակալ եմ մեր թիմի հանդեպ ունեցած վստահության համար»։
Team Telecom Armenia-ի բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխումն իրականացվելու է մինչև սույն թվականի հոկտեմբերի 31-ը ներառյալ։
«Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի տեղաբաշխողն է «Ամերիաբանկ» ՓԲ ընկերությունը։
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթը հիմնադրվել է 2013թ: Ընկերությունը կառավարում է երեք պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդ՝ 2023թ սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կառավարման ներքո ունենալով շուրջ 377 մլրդ դրամ ակտիվներ։
Ընկերության բաժնետերերն են ֆրանսիական Ամունդին, որը Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչն է՝ 2023թ․ սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ շուրջ 2 տրիլիոն եվրո կառավաման ներքո ակտիվներով, և Ակբա Բանկը, որը Հայաստանի խոշոր ֆինանսական հաստատություններից, ներկայացված է երկրի ամբողջ տարածքում, ունի 65 մասնաճյուղ։
Տլեկոմ Արմենիա ԲԲԸ
Team Telecom Armenia-ն տրամադրում է բջջային և ֆիքսված ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ։ Ընկերությունն առաջին տելեկոմն է, որ իրականացնում է IPO Հայաստանում՝ դառնալով էլ ավելի բաց ու հանրային։
Հանդիսանալով Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջին համակարգի ժառանգորդը՝ Team-ը ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ է համադրում առաջին կապի օպերատորի հարուստ փորձը. 2021 թվականից ընկերությունը սկսել է տարածաշրջանում եզակի՝ 25 Գբ/վ արագությամբ 25G-PON տեխնոլոգիայով NGN (Next Generation Network) ցանցի կառուցումը, որը կապահովի որակյալ ինտերնետով Հայաստանի բոլոր բնակիչներին։
Ամերիաբանկ ՓԲԸ
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը, որի ակտիվները գերազանցում են 1 տրիլիոն ՀՀ դրամը: Ընթանալով թվայնացման ճանապարհով` Բանկը ներդրել է մի շարք  նորարար ծրագրեր ու հարթակներ և շարունակում է կատարելագործել դրանք` ձևավորելով մարդու տարատեսակ կարիքների բավարարմանն ուղղված, դինամիկ զարգացող ֆինանսա-տեխնոլոգիական միջավայր:

Amundi-Acba made the first direct investment in the equities of an Armenian company
20 October 2023, Yerevan. Amundi-Acba Asset Management CJSC made a major investment from the assets of the Balanced and Conservative Pension Funds under its management in the equities of Telecom Armenia OJSC by participating in the initial public offering.
The company's investment is 20% of the IPO being distributed, which is equivalent to 1,648 billion AMD.
This is a precedent in nearly ten years of activity carried out by Armenian pension funds, when funds are directly invested in the real sector of the economy by acquiring shares of an Armenian company.
"The investment made by Amundi-Acba not only increases the diversification of pension funds’ investments, but also gives the opportunity to beneficiaries of Balanced and Conservative funds to become indirect shareholders of Telecom Armenia OJSC thus benefiting from its growth prospects. With this step, Telecom Armenia OJSC contributes to the development of the capital market in Armenia and can be a good example for other companies”, said Jean Mazedjian, CEO at Amundi-Acba.
Expressing gratitude for Amundi-Acba's investment in the Armenian company, Hayk Yesayan, the General Director of Team Telecom Armenia, stated: "Amundi-Acba's action has transformed approximately 400,000 fund beneficiaries into indirect shareholders of our company." This substantial investment from a prominent international financial entity serves as a testament to our alignment with the technology sector's growth and underscores the compatibility of our long-term strategic objectives. We sincerely appreciate the trust you have towards our team."
The offering will be carried out until 31 October of this year inclusively.
Ameriabank acts as the sole arranger for the offering of Telecom Armenia shares.
Amundi-Acba Asset Management
Amundi-Acba Asset Management was founded in 2013. The company manages three mandatory pension funds having around 377 billion assets under its management in as of September 30th, 2023.
The company's shareholders are the French Amundi , Europe's leading Asset Manager with nearly 2 trillion Euros in assets under management as of September 30th and Acba Bank, which is one of the largest financial institutions in Armenia, is represented throughout the country with 65 branches.
Team Telecom Armenia OJSC
Team Telecom Armenia is an entirely Armenian brand and a powerful team of thousands of professionals. The company has launched an Initial Public Offering (IPO), giving everyone the opportunity to become a shareholder, make an investment, participate in the development of the company and share the success.
Team builds a unique NGN (Next Generation Network) with a bandwidth of 25 Gb/s and provides Internet, digital television, mobile and fixed communication services throughout Armenia.
Ameriabank CJSC
Ameriabank is a leading financial and technology company in Armenia, a major contributor to the Armenian economy, with assets exceeding AMD 1 trillion. In the course of digital transformation, it has launched a number of innovative solutions and platforms going beyond banking-only needs of its diverse customer base, thus creating a dynamically evolving financial technology space.